Zamek w Niedzicy – tajemnica skarbu Inków

Zamek w Niedzicy to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Wszystko za sprawą legendy – jak zarzekają się niektórzy, całkowicie prawdziwej – związanej z tutejszym zamkiem. Według przekazów, sięgających czasów niemal współczesnych, jeżeli chodzi o ostatnie ślady tej historii, w niedzickim zamku kryć się mają wskazówki prowadzące do skarbu Inków albo nawet i sam skarb. Na skutek zawiłości losów związany miał być z potomkami rodu założycieli tejże warowni. Fakty historyczne są takie, że zamek wybudowano w XIV wieku i pierwsze zapiski mówią o jego przynależności do rodu Berzeviczych.

Początkowa była to strażnica leżąca po węgierskiej stronie granicy z Polską, podobnie jak bliźniacza warownia w Czorsztynie, po drugiej stronie Dunajca (obecnie Zalewu Czorsztyńskiego). Przez stulecia zamek wiele razy zmieniał właścicieli. Ostatni – ród Solomonów – ostatecznie opuścił go w czasie II wojny światowej. Po wojnie zarządzanie tym miejscem przejęło Stowarzyszenie Historyków Sztuki, które dziś prowadzi muzeum i pokoje gościnne w części zamku.

Wydarzenia, jakie opisuje legenda o skarbie Inków zaczęły się w XVIII wieku. Potomek pierwszych panów na zamku wyjechał do Peru i ożenił się z przedstawicielką miejscowego wysokiego rodu. Jego córka Umina następnie została żoną bratanka przywódcy powstania przeciw Hiszpanom, Tupaca Amaru II. Wraz z mężem i synem oraz ojcem uciekła do Europy, by uciec przed prześladowaniami. Tupac, noszący to samo imię co jego wuj, został zasztyletowany w Wenecji, Uminę z synem zgodzili się ukryć ówcześni właściciele zamku w Niedzicy, jednak jedynie dziecku udaje się uniknąć zabójców – zostaje adoptowane przez swojego krewnego na Morawach. Przed śmiercią Umina miała ukryć na zamku kipu – węzełkowe pismo – będące zapisem testamentu Inków, wskazujące skarb zatopiony w jeziorze Titicaca. Ostatnim, który je widział miał być rzekomo prawnuk Uminy, Andrzej Benesz, w latach 40. XX wieku. Jego późniejsza śmierć w wypadku samochodowym to według zwolenników prawdziwości legendy skutek klątwy nałożonej przez kapłanów Inków za to, że starał się odnaleźć skarb bez ich zgody. Tajemnica miała zaginąć wraz z nim. Według niektórych w zamku miała być ukryta też mapa, a nawet i część samego skarbu. Nikt dotąd nie trafił na żaden ślad.

Chociaż historia sięga czasów współczesnych, jej prawdziwość nie znajduje potwierdzenia, za to wciąż rozpala wyobraźnię i jest jedną z rzeczy, która przyciąga turystów do odwiedzenia tego miejsca. Pewnym jest natomiast, że dobrze zachowane komnaty i pokoje z wyposażeniem z różnych epok to świetny powód do odwiedzenia zamku, na uwagę zasługuje też piękna okolica z zalewem, sprzyjająca aktywnemu wypoczynkowi. Baza noclegowa [] w okolicy to hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe położone malowniczo w pobliżu akwenu. Dostępne są też pokoje w prywatnych domach i gospodarstwa agroturystyczne oferujące noclegi. Niedzica jest miejscem, gdzie warto spędzić urlop, wypocząć w niezwykłej atmosferze wśród pięknych widoków.

O stronie Michalina

Komentarze

Wypowiedz się

Napisz nam, co myślisz...
a jeśli chcesz, aby obok komentarza pojawiał się Twój obrazek, skorzystaj z gravatara!

Musisz się zalogować aby móc komentować.