Moda na Świdnicę

Świdnica to przepiękne miasto położone w województwie dolnośląskim, będące jednocześnie siedzibą powiatu świdnickiego. Miasto leży na Przedgórzu Sudeckim oraz nad rzeką Bystrzycą. Liczba stałych mieszkańców wynosi prawie 60 tysięcy, zatem nie jest miastem o charakterze kameralnym. Ciszy i spokoju można szukać tuż za jej granicami. Ma bogatą historię oraz ciekawe zabytki, dlatego też warto przyjechać tu by móc podziwiać perłę dawnego Dolnego Śląska.

Z dziejów Świdnicy

Badania archeologiczne wykazały, że ludzkość zamieszkiwała tereny już w epoce neolitu czyli w okresie od 4500 do 1800 p.n.e. Początki miasta wywodzą się z XIII wieku, z którego końca pochodzi najstarsza pieczęć miejska, na której widnieje kroczący gryf. Książę Henryk IV nadał dwa przywileje: prawo szrotu i prawo mili, dzięki czemu miasto miało szansę na dość dynamiczny rozwój – bardzo dobrze kwitł tutaj chociażby handel. “Suidenicz” to pierwotna nazwa miasta, następnie pojawiały się nazwy takie jak “Swidennicz”, „Swydenicz”, “Schweidnitz” i “Schweidenitz”. Określenie “Świdnica” zaczęło funkcjonować w XVIII wieku – wywodzi się od staropolskiego określenia krzewu świdwy, który jest gatunkiem derenia obficie porastającego wówczas nabrzeża rzeki Bystrzycy. Ciekawostką jest, że już w XIV wieku była znana w Europie z piwa. Interesujący jest herba miasta, który na czterech polach przedstawia dwukrotnie złotą koronę, raz czarnego dzika i raz czerwonego gryfa. Herb ten pochodzi z XV wieku i został nadany miastu przez czeskiego króla Władysława Pogrobowca.

Co robić w Świdnicy?

To bez wątpienia miasto dla koneserów sztuki sakralnej oraz zabytków architektury mieszczańskiej czy przemysłowej. Na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest wpisany unikatowy XVII-wieczny Kościół Pokoju pod wezwaniem Trójcy Świętej, zbudowany w systemie szachulcowym. Miejscem wartym zwiedzenia jest Cerkiew pod wezwaniem Świętego Mikołaja Cudotwórcy, zbudowana w stylu neoromańsko-bizantyjskim. Świdnica jest magiczna nocą, kiedy to uruchamiane na Rynku są iluminacje świetlne. W zwiedzaniu miasta pomocny może być system Trasy Książęcej Citywalk, który ułatwia poznawanie najciekawszych zakątków bez przewodnika. ➨Noclegi to szansa na podróż w czasie – baza noclegowa umożliwia wędrówkę turystyczną poprzez dzieje tego niesamowitego miasta.

O stronie Michalina

Komentarze

Wypowiedz się

Napisz nam, co myślisz...
a jeśli chcesz, aby obok komentarza pojawiał się Twój obrazek, skorzystaj z gravatara!

Musisz się zalogować aby móc komentować.