Kierunek: Sztutowo

Kiedy patrzy się na Sztutowo z lotu ptaka, ma się wrażenie, że jest to przecudnej urody perełka ukryta wśród obfitych lasów, której stopy obmywa sam Bałtyk. Wieś jest położona w Gminie Sztutowo na obszarze Żuław Wiślanych – sama w sobie ma charakter mocno kameralny, co pozwala na jakościowy wypoczynek z dala od zgiełku najpopularniejszych kurortów. A do takowych stąd jest dość blisko – jeśli komuś znudzi się sielska atmosfera wsi, może wyskoczyć do Krynicy Morskiej lub Jantaru, gdzie w ciągu sezonu letniego trwa istne oblężenie turystów.

Sztutowo dawniej

Jeśli chodzi o historię wsi to przypisuje się, że początkowo należała ona do Książąt Pomorskich. W XIII wieku przeszła pod skrzydła Krzyżaków, przy czym pierwsze wzmianki dotyczą XV wieku, kiedy to powstała tutaj karczma i stadnina koni dla rycerzy zakonnych. XX wiek to przejście pod władanie Wolnego Miasta Gdańska. Ciekawostką jest, że swoją młodość spędził tutaj Artur Schopenhauer, przedstawiciel pesymizmu w filozofii.

II wojna światowa przyniosła wsi straszliwe doświadczenie – powstał tutaj obóz zagłady, w którym życie straciło sto dziesięć tysięcy więźniów różnej narodowości. Dzięki staraniom byłych więźniów powstało Muzeum Stutthof (zobacz), które każdego roku odwiedza wiele osób. Miejsce to, służy jako przestroga dla całej ludzkości, przed tragediami jakie niesie za sobą każda wojna.

Plaża w Sztutowie

Plaża w Sztutowie jest wizytówką wsi. Jest ona długa na trzy kilometry, a szeroka na pięćdziesiąt metrów. Na plaży jest wyznaczone strzeżone kąpielisko, które ma długość stu metrów. Nie ma problemu z dostępem do toalet. W sezonie wakacyjnym blisko plaży lokalizują się liczne punkty gastronomiczne, co jest sporym udogodnieniem dla turystów – inaczej musieli by iść do centrum wsi na posiłek, a to wymaga pokonania odległości dwóch kilometrów. Opinie na temat plaży są pełne zachwytu – najbardziej cieszy turystów fakt, że nie ma tutaj natłoku przyjezdnych, a plaża jest hipnotyzującej urody.

Baza noclegowa Sztutowa zaprasza

Noclegi w tej nadmorskiej miejscowości (zobacz) są uwielbiane przez ludzi, dla których zatłoczone kurorty nie stanowią żadnej atrakcji. Cisza i spokój pozwalają na pełen relaks. Turyści mogą wybierać spośród wielu kwater prywatnych, przy czym odradzany jest przyjazd bez wcześniejszego potwierdzenia rezerwacji. Sztutowo to piękna miejscowość dzięki której zapomina się o planach na zagraniczne wakacje.

O stronie Michalina

Komentarze

Wypowiedz się

Napisz nam, co myślisz...
a jeśli chcesz, aby obok komentarza pojawiał się Twój obrazek, skorzystaj z gravatara!

Musisz się zalogować aby móc komentować.